60-80 cm magas csemete, merev tartású szárral, kúszó gyökérrel. Az egész növényen égető mirigyszőrök vannak. Levelei hosszúkásan szív alakúak, fűrészeltek, mirigyszőrökkel vannak fedve. Kétlaki növény.
Mindenütt megterem ez a gyomnövény.
Hatóanyaga: glikozida, klorofill, csersav, hangyasav a mirigyszőrökön és vas nyomokban, sók.
Gyűjtjük fiatal leveleit (folia) és gyökerét (radix).
A leveleiből készült tea (10 g negyed liter vízre), vértisztító a bőr tisztátlanságainál, vizelethajtó és felhasználjuk a légzőszervek és a tüdő elnyálkásodásakor. Igen jó eredményt érünk el, ha a leveleiből készült teát belső vérzésnél, aranyérnél, közsvénynél és reumánál használjuk. Ilyenkor a fenti főzetből naponta 2-2 csészényit kell elfogyasztani.
Erősebb hatást vált ki a gyökeréből készült főzet (10 g egynegyed liter vízre). Belső vérzésnél és vesegennyesedésnél használatos. Amennyiben hányásra ingerel, egy gyengébb főzetet kell készíteni. Cukorral vagy mézzel főzve asztmaellenes szer. Elnyálkásodásnál kitűnő borogató és toroköblítő. Még ma is divatban van a megbénult végtagokat , reumás fájdalmaknál a beteg testrészeket friss csalánvesszővel korbácsolni.
A belőle hajhullás és fejkorpa ellen készült tea régi háziszer.
A tótok tüdővész elleni háziszere. Csalán, kosborgumó, veronikafű, tüdőfű, zilizgyökér, erdei szamócalevél, vöröshagyma, az egész tejben kifőzve és azután kisütve, cukorral és mézzel leöntve fogyasztható. Értékes festékanyag készül belőle, a klorofill.